Camlı Küpeşte (Trabzan) İmalatı

Camlı Küpeşte (Trabzan) İmalatı

Küpeşte (korkuluk) merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak için kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerlere verilen addır. Küpeşte ve korkuluk nedir

Camlı küpeşte çoğunlukla alüminyum, paslanmaz çelik ve ahşaptan yapılmaktadır. Küpeşte ve korkuluklar merdivenlerde, balkonlarda her türlü yürüme yollarında, stadyumlarda,alış veriş merkezlerinde, iç ve dış mekanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yaygınlıkla beraber kalite ve güvenilirlik şarttır. Gaziantep Camlı Küpeşte Servisi olarak günlük kullanımda kanıtlanmış, uzun ömürlü sistemler sunmak için kaliteli küpeşte ve korkuluk bağlantı ve montaj parçaları üretmekte ve profesyonel bir şekilde montajını yapmaktayız.

Alüminyum küpeşte ve korkuluk, dikme denilen dikey parçalardan ve bu dikey parçaların üstünden geçen üst borudan ve ortasından geçen iki veya üç sıralı yatay borulardan oluşur. Küpeşte ve korkuluk kelimesi güverte kenarlarındaki kullanımdan gelen eski bir denizclik terimidir. Günümüzde küpeşte yerine korkuluk ve trabzan kelimeleri de kullanılmaktadır.

Dikme küpeşte ve korkuluk sistemlerinde zemine çakılan 40 mm çapında borulardır. Sistemin belkemiğini oluşturur. Üst borular, emniyet şeritleri ve diğer bağlantı aksesuarları dikmeye vidalanır. Bu nedenle sağlamlığı çok önemlidir. Vida delikleri için üstünde bir veya iki adet kanal bulunur. Daha sonra bu kanallar dikme kanal kapağı denen çubuklar ile örtülerek vida delikleri gizlenir. Dikmelerin yere montajında ankraj denen demir çubuklar kullanılır. Önce ankrajlar yere çakılır ve akemi adındaki yapıştırıcılarla zemine kaynaştırılır. Su terazisi kullanılarak ankrajların 90 derece dikliği sağlanır. Ankrajlar üzerine dikmeler monte edilir ve gene su terazisi ile 90 derece dikliği sağlanır. Dikmenin ankraja vidalanması küpeşte sisteminin sağlamlığı için şarttır.

Dikmeler arasına güvenlik sağlamak amacıyla yatay veya dikey olarak yerleştirilen 16 mm çapında emniyet şeridi olarak borular bağlanır. Dikmelerin üst kısmında montaj yapılan, denge sağlamak için elin kavradığı kısım üst tutamak borusu vardır. Çoğunlukla 50 mm çapındadır.

Başlıca Küpeşte ve Korkuluk aksesuar bağlantı elemanları :

Yarıklı tapa: Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk, trabzan, aksesuar bağlantı elemanıdır. Ay bağlantı ile birlikte 40'lık dikmeyi 50'lik boruya bağlamak için kullanılır.

Ay Bağlantı : Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk, trabzan, aksesuar bağlantı elemanıdır. Yarıklı tapa ile birlikte 40'lık dikmeyi 50'lik boruya bağlamak için kullanılır.Kafkasların ürettiği bir yarıklı tapa-ay bağlantı modeli ektedir.

Dikme flanşı: Alüminyum küpeşte, merdiven, korkuluk,trabzan, aksesuar bağlantı elemanıdır. 40'lık dikmenin zemine montajında kullanılır.

Gaziatep'te camlı küpeşte servisimiz hakkında detaylı bilgi için bakınız Gaziantep Küpeşte Tamiri

Tags